HerbasŠiaulių apygardos teismai

Informacija, naujienos

Kiekvieno vaiko svajonė – turėti šeimą (0)
2017-05-31
 

Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse Šiaulių apylinkės teisme surengta spaudos konferencija „Mano svajonė – turėti šeimą!”. Apie vaikus, kurių gyvenimas sudėtingas ir skausmingas, apie globas, įvaikinimus, globėjų ir įtėvių paiešką, jų rengimą, liūdnų ir sudėtingų bylų nagrinėjimą kalbėjo teismo, vaiko teisių atstovai ir socialiniai darbuotojai, teikiantys pagalbą globėjams (rūpintojams). Minėtų institucijų atstovai susiduria su globomis, įvaikinimais, tik visi atlieka skirtingas funkcijas.

            

Teismuose sprendžiamas vaikų likimas

 

„Bylos, per kurias sprendžiamas vaikų likimas, yra išskirtinės ir labai jautrios, – sakė Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė Gema Janušienė. – Teismas gauna jau paruoštus dokumentus, pagal kuriuos galima susidaryti vaizdą, kokioje aplinkoje ir kaip gyveno vaikas. Dažniausiai tokių vaikų gyvenimas jau yra daug kartų sužalotas.“ Anot G. Janušienės, paprastai bylą sudaro 1–2 tomai, apie 200 ir daugiau puslapių. „Su vaiku mes, teisėjai, nesusiduriame, nes jie teismo posėdyje nedalyvauja. Vaikai savo nuomonę dėl globos ir globėjo būna pateikę vaiko teisių apsaugos institucijai raštu“, – apie minėtas bylas pasakojo teismo pirmininkė G. Janušienė.

 Apylinkių teismuose yra nagrinėjamos vaikų atskyrimo nuo tėvų, tėvų valdžios apribojimo ir įvaikinimo bylos. Minėtos bylos yra prioritetinės, todėl nagrinėjamos kiek įmanoma greičiau, stengiamasi bylas išnagrinėti per vieną teismo posėdį. Teismas šiose bylose yra aktyvus, todėl gali pats savo iniciatyva rinkti įrodymus. „Teismuose yra priimamas galutinis sprendimas, tačiau kol byla pasiekia teismą, daug darbo atlieka vaiko teisių apsaugos specialistai ir socialiniai darbuotojai“, – pasakojo G. Janušienė. 

 

Vaiko svajonė – turėti šeimą

 

„Auginti svetimą vaiką yra iššūkis. Jie būna daug iškentėję, pikti, nepasitikintys savimi ir kitais, neprižiūrėti. Auklėti vaiką yra sudėtinga, todėl labai svarbūs šeimos motyvai,“ – pasakojo Violeta Alejūnienė, socialinė darbuotoja, teikianti pagalbą globėjams (rūpintojams). Anot V. Alejūnienės, dažnai šeimos, per mokymus išgirdusios apie laukiančios iššūkius, supranta, kad tam nėra  pasiruošusios. Viena moteris, atėjusi į mokymus, pasakė: „Noriu globoti berniuką, kurį aš padarysiu muzikantu.“ Didelę patirtį turinti socialinė darbuotoja įsitikinusi, kad tik apsisprendusios ir vaikui norinčios padėti šeimos gali globoti svetimą vaiką. Nuo 2010 iki 2016 metų buvo du atvejai, kai šiauliečių parengti globėjai atsisakė globos. Kiti baigia mokymus ir sėkmingai globoja vaikus.

Nuo 2020 metų Lietuvoje nebeliks globos įstaigų, todėl būtina keisti žmonių požiūrį ir nuostatas. Vaiko teisių apsaugos skyriaus duomenimis, šiais metais 60 tėvų globos netukusių vaikų apsigyveno šeimose, 10 – šeimynose, 11 – vaikų globos įstaigose. Pernai šeimose apsigyveno 36 vaikai, 2 šeimynose ir 14 – vaikų globos įstaigose.

Skeptikams, kurie tvirtina, kad ilgai trunka globėjų mokymai, tenka pristatyti daug dokumentų, socialinė darbuotoja Jurgita Žaliukienė atsako: „Šeima 9 mėnesius laukia vaiko atėjimo į pasaulį ir tam ruošiasi. Dokumentų rengimas, mokymai, išvadų pateikimas užtrunka maždaug pusę metų. Tai yra laikas, kai šeima turi galimybę apsispręsti, įvertinti save ir savo galimybes, suprasti, kodėl nori mylėti, rūpintis ir prižiūrėti svetimą vaiką.“

 

Įvaikinimo procesas nėra sudėtingas

 

„Šeimos, norinčios įvaikinti vaiką, yra labiau pasiruošusios. Dažniausiai jos negali susilaukti savo vaikų, todėl žingsnis įsivaikinti yra daug metų brandintas sumanymas,“ – sakė socialinė darbuotoja Jurgita Žaliukienė. Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovė Rūta Ambražūnė pasakojo apie gerąją įvaikinimo praktiką: vis drąsiau šeimos ryžtasi įvaikinti brolius ir seseris, po 2–3 vaikus; Lietuvos gyventojai įvaikina vaikus, turinčius nežymius sveikatos sutrikimus; daugėja atvejų, kuomet šeimos pageidauja įvaikinti savo globojamus vaikus. Anot specialistės, Lietuvoje įvaikinimo procesas nėra sudėtingas, nes trunka maždaug vienerius metus, užsienio valstybėse toks procesas gali trukti net iki 4–5 metų. Beje, užsieniečiai įvaikina vaikus su sunkia negalia ir dideliais specialiaisiais poreikiais.

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Tel. (8 41) 598 511

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el.p.  nijole.damule@teismas.lt

www.sateismai.lt

 
Informaciją atnaujino: Šiaulių apylinkės teismas
Informacija atnaujinta: 2017-05-31 16:51
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 
Komentarai (0)

TEISMO DARBO LAIKAS

I-IV  8.00 - 17.00 val.

V      8.00 - 15.45 val.

Pietų pertrauka
12.00 - 12.45 val.

ŠIAULIŲ APYLINKĖS TEISMAS

Adresas: P. Cvirkos g. 77, LT-77165, Šiauliai 

Tel. (8 41) 59 85 00 
Faks.: (8 41) 59 84 80;

(8 41) 50 50 25 

El. paštas siauliu.apylinkes@teismas.lt

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 302942324

Teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Nijolė Damulė

Tel. (8 41) 59 85 11

Mob. tel. +370 676 50 348

El. p. nijole.damule@teismas.lt

Teismų pranešimai

Teismų intranetas

LITEKO tvarkaraščių paieška

LITEKO sprendimų paieška

Teismo įsakymo elektroninio užsakymo sistema

Europos teismų tarybų tinklo apklausa

Nacionalinė teismų administracija

 

NTAkomunikacija YouTube

 

 

 

 

Lietuvos teismai

 
Viso apsilankė:3961258Šiandien:179Dabar naršo:42